Multiplikator buduće zarade,multiplikator koji gleda unapred, višekratnik predviđene zarade, napredni multiplikator
Šta je multiplikator buduće zarade?
Multiplikator buduće zarade Forward Multiple je koeficijent koji odražava vrednost kompanije na osnovu predviđanja buduće zarade.
Formula multiplikatora procene zarade
Formula za izračunavanje multiplikatora procene zarade je sledeća:
Multiplikator buduće zarade = Mera vrednosti / Pokretač procenjene vrednosti
Forward Multiple = Value Measure / Estimated Value Driver
Mera vrednosti Value Measure: vrednost preduzeća Enterprise Value (EV) ili vrednost kapitala
Pokretač vrednosti Value Driver: Predviđena finansijska metrika (npr. EBIT, EBITDA, neto prihod Net Income)
Vrednost preduzeća Enterprise Value: npr. EBIT, EBITDA, FCFF, NOPAT
Vrednost kapitala: na primer, Neto prihod Net Income, knjigovodstvena vrednost kapitala Book Value, slobodni novčani tok u kapital FCFE.
Kako izračunati multiplikator buduće zarade?
Multiplikator buduće zarade se najčešće koristi za procenu vrednosti visoko rastuće kompanije koja trenutno nije profitabilna, ali tržište je vrednuje na osnovu očekivanih prihoda u budućnosti.
Obično je jedini izbor vrednovati visokorastuću, neprofitabilnu kompaniju na osnovu njene očekivane buduće profitabilnosti u odnosu na njen istorijski učinak.
Neprofitabilna ili ograničena profitabilnost: Ako je kompanija trenutno neprofitabilna, upotreba tradicionalnih multiplikatora vrednovanja, kao što su EV/EBITDA i EV/EBIT, ne dolazi u obzir jer za negativni imenilac multiplikator nema smisla.
Tržišne cene koje gledaju u budućnost: Za kompanije sa visokim rastom koje posluju na hiperkonkurentnim tržištima, prioritet mora biti rast prihoda umesto profitabilnosti. Naravno, kompanija mora na kraju postati profitabilna da bi nastavila poslovanje. Međutim, konkurencija može prinuditi učesnike da daju prioritet rastu. Ova oluka uključuje sticanje više kupaca, obezbeđivanje dugoročnih ugovora i efikasne prodajne i marketinške kampanje. Sve ove aktivnosti su skupe i mogu smanjiti profitne marže kompanije.
Budući u odnosu na istorijski multiplikator vrednosti
Istorijski multiplikator: Tradicionalni multiplikator procene je zasnovan na istorijskim performansama, kao što su EBITDA ili EBIT. Istorijski, ili prateći multiplikatori Trailing Multiples, prikazuju koliko su investitori spremni da plate za dolar prethodne zarade.
Budući multiplikator: Nasuprot tome, napredni multiplikator odražava koliko su investitori spremni da plate za dolar buduće zarade. Prednost korišćenja naprednog multiplikatora je u tome što su u stvarnosti tržišne procene cene više od istorijskih. Na primer, ako bi, profitabilna SaaS kompanija SaaS Company iznenada objavila da su izgledi za budući rast nepovoljni i da očekuje značajno smanjenje profitne marže u narednim godinama, cena akcija bi pala. To bi se dogodilo uprkos njene prošle profitabilnost i istorijske marže. (Softver kao usluga SaaS je model distribucije softvera u kojem dobavljač u oblaku nudi korišćenje aplikacije krajnjim korisnicima preko interneta).
Razlika između multiplikatora koji gledaju unapred i koji gledaju unazad?
Multiplikatori koji gledaju unapred
Uzimajući u obzir aspekt budućnosti moglo bi se zaključiti da multiplikatori koji gldaju unapred imaju bolje osobine nego multiplikatori koji gledaju unazad. Međutim, modeli zasnovani na predviđanju su pristrasni i prognozirane zarade manje pouzdane.
Multiplikatori koji gledaju unazad
Multiplikatori koji gledaju unazad Backward-looking Multiples ili istorijski multiplikatori, se mogu lako utvrditi iz izveštaja kompanije i podnesaka SEC-u. Procene koje gledaju unazad su zasnovane na istorijskim podacima, kao što su prošle zarade, tokovi gotovine ili dividende. Oni koriste multiplikatore da uporede vrednost kompanije ili imovine sa sličnim kompanijama. Na primer, može se koristite odnos cene i zarade P/E za procenu vrednosti akcije na osnovu njene zarade po akciji EPS.
Međutim, predviđanja na osnovu pretpostavki budućih finansijskih performansi kompanije, dovodi do velikih razlika u procenama. Štaviše, multiplikatori koji gledaju unapredse obično baziraju na procenjenom učinku kompanije za narednih dvanaest meseci, a mogu se produžiti i dalje. Problem je, što je perioda predviđanja dalje, procena postaje nepreciznija zbog neizvesnosti i eksternih rizika. Istorijski multiplikatori koji gledaju unazad, ne pate od tih rizika jer je pokretač vrednosti zasnovan na stvarnim finansijskim podacima, a ne na procenama.
Primer izračunavanja budućeg multiplikatora za SaaS kompaniju
Postavljen je zadatak da se izračuna budući multiplikator za SaaS kompanije koja je trenutno neprofitabilna.
Tržišna cena akcije kompanije je 50 dolara, sa ukupno 20 miliona akcija u opticaju.
Tržišna cena akcije = 50 dolara
Razvodnjene akcije u opticaju = 20 miliona
Množenjem cene akcije i broja razvodnjenih akcija daje vrednost kapitala kompanije od milijardu dolara.
Vrednost kapitala = 50 × 20 miliona = 1 milijarda dolara
U fiskalnoj 2022. godini, kompanija je ostvarila neto gubitak od 100 miliona dolara. Međutim, konsenzus analitičara kapitala je da će se profitabilnost povećati u narednim godinama.
Neto prihod 2022 = (100 miliona dolara) gubitak
U narednoj 2023. fiskalnoj godini, očekivana zarada je 10 miliona dolara, ali će se njena neto zarada značajno povećati i dostići 100 miliona dolara u 2024.
• Neto prihod, 2023 = 10 miliona
• Neto prihod, 2024 = 100 miliona
Budući PE koeficijent se može izračunati tako što se vrednost kapitala kompanije ili tržišna kapitalizacija podeli sa neto prihodom u svakom periodu.
- Budući P/E koeficijent 2022: Stvarna prijavljena zarada je negativna, tako da je istorijski PE odnos negativan i stoga nije primenljiv.
- Budući P/E koeficijent 2023: S obzirom na marginalno pozitivan neto prihod, budući PE odnos je 100x i nije značajan
- Budući P/E koeficijent 2024: Procenjeni neto prihod je 100 miliona dolara, što daje napredni P/E koeficijent od 10x. Samo ovaj, od ova tri odnosa, se može koristiti za potrebe relativne procene.
Napredni multiplikatori u vrednovanju SaaS kompanija
Budući multiplikatori se obično koriste za SaaS kompanije koje raspolažu obiljem rizičnog kapitala Venture Capital i kapitala firmi za vlasnički kapital u rastu. To je razlog zbog koga daju prioritet rastu po svaku cenu i osvajanju što je moguće većeg tržišnog udela od postojećih kompanija.
Na primer, SaaS kompanija može biti procenjena relativno visokim naprednim multiplikatorom jer je očekivanje tržišta da kompanija može da postigne svoje ciljeve rasta i tržišnog udela. Nakon toga će vremenom postati sve profitabilnija kako njen poslovni model biva efikasniji.
Štaviše, tržište bi moglo predvideti da će se njegove marže povećati kao rezultat smanjene prodaje njegovi najbližih konkurenata. Kompanija primenjuje efikasnije strategije za monetizaciju svojih korisničkih baza i stalni prihod preko dugoročnih ugovora sa klijentima.
Pored toga, na nekim tržištima konkurenti mogu postati mete akvizicije.
Šta određuje napredne multiplikatore u SaaS industriji?
Analiza linearne regresije iz 2020. godine, sprovedena na šezdeset SaaS kompanija kojima se trguje na javnom tržištu je identifikovala faktore koji određuju buduće multiplikatore softverskih kompanija sa visokim rastom.
Ključni zaključci analize su bili da su rast prihoda i efikasnost prodaje imali najveću korelaciju, 0,81 i 0,75, respektivno.
S druge strane, ostali faktori kao što su marža gotovinskog toka, marža neto prihoda i bruto marža Gross Margin su uglavnom bili irelevantni.
Dugoročno, poboljšanja metrike profita svakako postaju kritična, ali rast i efikasnost prodaje diktiraju buduće rezultate na tržištu, čak i za kompanije koje kotiraju na berzi.