Key Performance Indicators (KPIs)

Ključni indikatori učinka, ključni pokazatelji performansi   

Šta su ključni indikatori učinka?

Ključni indikatori učinka Key Performance Indicators su pokazatelji uspeha kompanije u odnosu na skup postavljenih ciljeva. Postavljeni ciljevi, mogu biti strateški, finansijski i operativni, a posebno u poređenju s kompanijama iz istog sektora. Ključni indikatori učinka su sredstvo korporativnih rukovodilaca i menadžera za praćenje i analizu najvažnijih faktora za uspeh preduzeća. Predmet KPI su poslovni procesi i funkcije koje top menadžment smatra najvažnijim za merenje ispunjavanju strateških ciljeva i učinka predizeća.

Vrste ključnih indikatora učinka

KPI mere rezultate poslovanja, koji su se već desili i zato se nazivaju indikatorima koji zaostaju (kvartalni prihod i profit) . KPI koji najavljuju predstojeće poslovne događaje koji će generisati prihod u budućim kvartalima, su poznati kao vodeći indikatori.

Takođe postoji razlika između kvantitativnih indikatora koji imaju numeričku osnovu i kvalitativnih koji su otvoreniji za tumačenje. Na primer, kao što je procena korisničkog iskustva sa proizvodom. Pored toga važno je identifikovati relevantne kvalitativne KPI. Izbor odgovarajućih KPI zavisi od sposobnosti organizacije da ih stvarno izmeri. Na primer, procenat napuštenih transakcija u kupovini na internetu može biti jedan od pokazatelja korisničkog iskustva na maloprodajnoj veb lokaciji.

Sa funkcionalnog stanovišta, ključni indikatori učinka obuhvataju širok spektar finansijskih, marketinških, prodajnih, korisničkih usluga, proizvodnje i merila efikasnosti lanca snabdevanja. KPI se takođe mogu koristiti za praćenje učinka internih procesa, kao što su ljudski resursi i korišćenje internih informacionih tehnologija.

Finansijski pokazatelji učinka

Ključni finansijski pokazatelji učinka obično se fokusiraju na prihod Revenue, profitne marže Profit Margin i neto dobit Net Income. Neto dobit je najčešće korišćena i najtačnija mera dobiti koja ostaje nakon obračuna svih troškova , poreza i plaćanja kamata .

Finansijski pokazatelji se mogu naći u finansijskim izveštajima Fiancial Statements kompanije. Međutim, menadžmentu može biti korisnije da analizira različite brojeve koji su specifični za postojeći problem. Primeri finansijskih pokazatelja su:

Pokazatelji likvidnosti

Najviše se koriste tri pokazatelja likvidnosti Liquidity Ratios:

Pokazatelji profitabilnosti

Najčešće korišćeni pokazatelji profitabilnosti Profitability Ratios  su:

  • Marža operativnog gotovinskog toka Operating Cash Flow Margin

Pokazatelji solventnosti

Koeficijenti solventnosti Solvency Ratios  pokazuju koliko je kompanija u stanju da plati dugoročne dugove.

Najčešći pokazatelji solventnosti su:

Pokazatelji obrta

Koeficijenti obrta Turnover Ratios mere koliko brzo je kompanija u stanju da izvrši određeni zadatak. Na primer, obrt zaliha meri koliko brzo kompanija može da pretvori stavku iz zaliha u prodaju. Najviše korišćeni pokazatelji obrta su:

Pokazatelji vrednosti

Investitori vrednosti Value Investing za procenu vrednosti akcija koriste indikatore vrednosti Value Indicators za pronalaženje potcenjenih akcija:

Scroll to Top