Net Debt to EBITDA

Neto dug prema EBITDA, koeficijent neto duga prema EBITDA,

Net Debt / EBITDA

Neto dug prema EBITDA Net Debt to EBITDA je odnos koji meri sposobnost kompanije da izmiri svoj neto dug. Pored toga, ovaj koeficijent je merilo leveridža Leverage. Drugim rečima, meri iznos neto dobiti Net Income raspoloživ za otplatu duga pre plaćanja kamate, poreza, deprecijacije i troškova amortizacije. Takođe, pokazuje koliko dugo će kompanija moći da otplaćuje dug ako se neto dug i EBITDA nikada ne bi promenili. Ovaj odnos je sličan odnosu duga prema EBITDA Debt to EBITDA Ratio. Jedina razlika je što su kod neto duga / EBITDA gotovina i gotovinski ekvivalenti Cash & Cash Equivalents oduzeti od ukupnog duga Total Debt.

Neto dug prema EBITDA može biti negativan broj što se obično dešava kada kompanija ima manji dug od gotovine.

Formula

Neto dug / EBITDA = Ukupan dug – Gotovina i gotovinski ekvivalenti / EBITDA

Net Debt / EBITDA = Total Debt – Cash & Cash Equivalents / EBITDA

ili

Neto dug / EBITDA = (Kratkoročni dug + Dugoročni dug – Gotovina i gotovinski ekvivalenti) / EBITDA

Net Debt / EBITDA = (Short-term Debt + Long-term Debt) – (Cash & Cash Equivalents) / EBITDA

Primer

Investitor želeli da proceni sposobnost preduzeća ABC da otplate dug. Iz finansijskih izveštaja kompanije izdvojeni su sledeći podaci za 2022 godinu:

Kratkoročni dug: 4.200.000 dolara

Dugoročni dug: 19.320.000 dolara

Ukupan dug: 23.520.000 dolara

Gotovina: 9.220.000 dolara

EBITDA: 39.000.000 dolara

Primenom ovih vrednosti u formuli izračunava se neto dug prema EBITDA:

Neto dug / EBITDA = (Kratkoročni dug + Dugoročni dug – Gotovina i gotovinski ekvivalenti) / EBITDA

Neto dug / EBITDA = (4.200,000 + 19.320.000 – 9.220.000) / 39.000 = 23.520.000 – 9.220.000 / 39.000.000 = 0,37

Primene neto duga prema EBITDA

Veći koeficijent neto duga prema EBITDA ukazuje da se kompanija može suočiti sa poteškoćama u otplati svojih finansijskih obaveza. Ovaj odnos koriste agencije za kreditni rejting, investitori i za procenu finansijskog stanja kompanije prilikom spajanja i akvizicije M&A.

Uopšteno govoreći, neto odnos duga prema EBITDA manji od 3 se smatra prihvatljivim. Što je koeficijent manji, veća je verovatnoća da će firma uspešno otplatiti dug. Koeficijent veći od 3 ili 4 je znak upozorenja i ukazuju da bi se kompanija mogla suočiti sa finansijskim problemima. Pored toga, manja je mogućnost dodatnog zaduživanja.

Neto duga prema EBITDA bi trebalo porediti sa prosekom industrije i sličnim kompanijama u istom sektoru. Na taj način, se može proceniti kreditna sposobnost kompanije. Takođe je dobro utvrditi da li je kompanija povećala ili smanjila dug tokom određenog perioda. Stavke iz finansijskih izveštaja se upoređuju sa onim iz prethodnih perioda kako bi se utvrdio rast kompanija u prošlom vremenu.

Međutim, u isto vreme, važno je napomenuti da odnos neto duga prema EBITDA nije jedini pokazatelj finansijskog stanja i profitabilnosti. Na primer, ako je kompanija nedavno investirala u nekretnine, postrojenja i opremu PP&E, dug za godinu će verovatno biti visok. Investicija može povećati prodaju naredne godine, ali odnos neto duga prema EBITDA u tekućoj godini je veći zbog povećanog duga. U ovom slučaju, odnos nije najtačniji ili najpouzdaniji pokazatelj finansijske budućnosti kompanije.

Neto Dug prema EBITDA – ograničenja

Prednost odnosa Neto dug / EBITDA, zbog koje ga analitičari koriste, je što ga je lako izračunati. Podaci o dugu se nalaze u bilansu stanja Balance Sheet, a EBITDA se može izračunati iz bilansa uspeha Income Statement. Međutim, problem je u tome što odnosa Neto dug / EBITDA ne pruža najtačniju meru zarade. Za analitičare je važniji podatak od zarade količina gotovine koja je raspoloživa za otplatu duga. Deprecijacija i amortizacija D&A su bezgotovinski rashodi koji ne utiču na tokove gotovine, ali trošak kamata Interest Expenses može uticati. Banke i investitore, na primer, posmatranjem trenutnog odnosa Neto dug / EBITDA saznaju koliko dobro kompanija može da plati dug. Osim toga, mogu da vide uticaj kamate na dug. Neto dobit minus kapitalni rashodi CapEx, plus deprecijacija i amortizacija mogu bolje oceniti iznos raspoloživog novca za otplatu duga.

Scroll to Top