One-time Charges

Jednokratni prihodi i rashodi, jednokratne stavke koje se ne ponavljaju

vidi Non-recurring Items, One-time Fees

Šta su jednokratni prihodi i rashodi?

Jednokratni rashodi ili prihodi One-time Charges su rezultat vanposlovnih aktivnosti, odnosno onih koje nisu uobičajene aktivnosti preduzeća. Jedokratne stavke proizilaze iz neočekivanih događaja kao što su tužbe, otpuštanja, prodaja imovine itd.

Primer jednokratnog troška su troškovi preseljenja, dok je primer jednokratnog prihoda prodaja imovine kao što je prodaja poslovne zgrade.

Jednokratni troškovi i prihodi nisu uključeni u obračun operativnog prihoda (EBIT) kako bi se osiguralo da menadžment dobiju tačnu sliku o operativnom potencijalu kompanije. Oni su, međutim, uključeni u neto prihod Net Income pre obračuna poreza na dohodak Income Taxes.

Ove stavke je važno prepoznati jer mogu poremetiti sliku finansijskog stanja i značajno promeniti rezultate procena vrednosti.

Primeri manipulacije jednokratnim rashodima i prihodim

Menadžment obično koristi jednokratne rashode i prihode da potceni ili preceni finansijski učinak kako bi se promenila percepcija investitora o kompaniji. Evo nekoliko primera manipulacije:

Precenjivanje zarade

Kompanija može povećati svoju zaradu uključivanjem neobične dobiti u redovnu stavku u bilansu uspeha. Jedan od načina je da se dobit od ulaganja uključi u ukupne prihode.

Primer

Avio kompanije su često uključene u hedžing da bi zaštitile od fluktuacije cene goriva. Na taj način one kontrolišu svoje troškove, a pored toga, hedžing može doneti velike profite. Kompanija može odlučiti da dobit od hedžinga uključi u svoje prihode iako to nije njena osnovna delatnost.

Manipulacija pokazateljima učinka

Kompanija može promeniti jednu komponentu formule koeficijenta učinka i prikazati rezultat onako kako joj najviše odgovara.

Primer

P/E odnos se sastoji od dve komponente: cene P i zarade po akciji E. Kompanija ne može da utiče na cenu jer je određuje tržište, ali može da smanji svoju zaradu po akciji kako bi naduvala odnos P/E. To može učiniti otpisom imovine ili agresivnim knjiženjem troškove za jedan period.

Lažna negativna percepcija

Kompanija ne mora uvek da precenjuje učinak, može stvarati lažne jednokratne troškove njihovim objedinjavanjem, recimo u jednom kvartalu. Ovo stvara lažnu percepciju boljih budućih izgleda kompanije, jer će ostali kvartali izgledati kao poboljšanja u odnosu na prethodne čiji učinak je namerno potcenjen. Ovo se ponekad naziva vrećama peska Sandbagging.

Nepravilno izveštavanje

Kompanija može ispravno prijaviti jednokratni dobitak u jednom izveštaju, ali nepravilno u drugm.

Primer

Jednokratni dobitak kompanija prijavljuje odvojeno u bilansu uspeha Income Statement, što ga čini transparentnim za svakog čitaoca finansijskih izveštaja. Međutim, tada se povećava neto dobit Net Income u bilansu uspeha i koristi se bez korekcije u izveštaju o novčanim tokovima Cash Flow Statement. Ovo može lako dovesti u zabludu investitore koji pažljivo ne pregledaju sve izveštaje. Bolji način je da se jednokratna dobitak prijavi posebno u izveštaju o novčanim tokovima.

Šta preduzeti protiv manipulacija troškovima?

Gore navedeni primeri su samo neki od načina na koje kompanija može da zloupotrebi jednokratne stavke. Postoji mnogo mogućnosti i teško je navesti svaki slučaj pogrešnog izveštavanja. Međutim, moguće je preduzeti određene mere da se zloupotrebe minimiziraju. Neke od mera su:

  • Ukloniti efekat jednokratnih troškova na finansijske izveštaje pre nego što se izvrše bilo kakve analize kao što su predviđanje i procena vrednosti. Tako se tačnije prikazuje finansijsko stanje, ali i zato što je jednokratne troškove teško predvideti.
  • Koristiti operativne brojeve umesto krajnjih brojeva, jer operativni brojevi ne uključuju efekat jednokratnih troškova. Na primer, u slučaju gornjeg P/E odnosa, korišćenje operativnog prihoda umesto neto prihoda za zaradu po akciji će dovesti do preciznije procene vrednosti.
  • Pregledati sve finansijske izveštaje zajedno umesto nezavisno. Može pomoći da se otkrije vrsta nepravilnog izveštavanja o kojoj je gore diskutovano.
  • Kompanije koje više puta koriste jednokratne naknade verovatno njima manipulišu. Vrlo verovatno, to nisu jednokratni troškovi već redovni troškovi poslovanja. Takva praksa ukazuje na loše upravljanje.
  • Koristiti merila usaglašene sa GAAP/IFRS i porediti ih sa merilima koja nisu u skladu sa GAAP/IFRS. Računovodstveni standardi su ipak neka garancija tačnosti i rigoroznosti.
Scroll to Top