Potcenjene akcije, akcije koje se prodaju znatno ispod vrednosti
Šta su potcenjene akcije?
Potcenjene akcije Undervalued Stock su akcije čija se cena smatra manjom od njene fer vrednosti Fair Value, što daje mogućnost povoljne kupovine. Jednostavno rečeno, potcenjena akcija je u osnovi akcija koje se prodaje ispod stvarne vrednosti.
Suštinska vrednost ili intrinzična vrednost Intrinsic Value kompanije je ono koliko posao zaista vredi. Zasniva se na budućem novčanom toku koji će kompanije generisati za akcionare tokom svog životnog veka. Budući tok novca se diskontuje na sadašnjost uz odgovarajuću kamatnu stopu.
Suštinska vrednost kompanije se obično izračunava analizom njenog učinka. Analiza učinka odgovara na pitanja koliki su prihodi Revenue, novčani tok Cash Flow, zarada Earnings, i potencijal rasta akcija.
Ako je trenutna tržišna cena akcije niža od njene prave vrednosti, to je potcenjena akcija. Ove akcije omogućuju investitorima da kupe deo kompanije po nižoj ceni nego što vredi i ostvare veće prinose u budućnosti.
Na primer, ako se akcija prodaje za 50 dolara, ali na osnovu predvidljivih budućih novčanih tokova danas vredi 100 dolara, onda je to potcenjena akcija. Potcenjena akcija ima suštinsku vrednost ispod stvarne suštinske vrednosti investicije.
Faktori koji određuju akcije vrednosti
Morningstar navodi pet faktora koji određuju da li je neka akcija akcija vrednosti Value Stock, a to su:
- Cena / očekivana zarada ili predviđeni odnos cena/zarada Forward P/E.
- Cena / knjigovodstvena vrednost Price to Book (P/B) Ratio
- Odnos cene i prodaje Price to Sales (P/S) Ratio
- Odnos cene i novčanog toka Price to Cash Flow Ratio
- Prinos od dividende Dividend Yield
Voren Bafet, “prorok iz Omahe”, je rekao da je vrednost preduzeća zbir novčanih tokova, tokom životnog veka posla, diskontovanih uz odgovarajuću kamatnu stopu. Dakle, ne bi se moglo predvideti da li je neka akcija potcenjena bez predviđanja budućeg profita kompanije i budućih kamatnih stopa. Bafet je takođe govorio da ga zanimaju predvidivi poslovi i da u svojim analizama koristi kamatnu stopu na desetogodišnje trezorske zapise 10-Year US Treasury Note.
Stoga, investitor mora biti prilično siguran da će kompanija biti profitabilna u budućnosti da bi njene akcije smatrao potcijenjenim. Na primer, ako rizična akcija ima Price to Earnings (P/E) koeficijent 5 i kompanija postane bankrot, to ne bi bila potcenjena akcija.
Karakteristike kompanija sa podcenjenim akcijama
1. Stabilna istorija zarade kompanije
2. Kompanija nije specijalizovana za visoku tehnologiju koja može da zastari preko noći.
3. Kompanija nije usred nekog finansijskog skandala.
4. Nizak P/E koeficijent kompanije nije posledica dobiti ostvarene iz kapitalnih dobitaka Capital Gains.
5. Nizak odnos P/E kompanije nije posledica velikog pada profitabilnosti.
6. P/E koeficijent kompanije je ispod njegovog prosečnog P/E koeficijenta u poslednjih 10 godina.
7. Preduzeće prodaje po ceni ispod vrednosti svoje materijalne imovine Tangible Assets.
8. Zaostale (Trailing) trogodišnje zarade kompanije su porasle u poslednjih 10 godina.
9. Kreditni rejting kompanije je AAA Credit Rating, AA, ili A, ili još bolje, nema rejtinga jer uopšte nema duga.
10. Kompanija nije imala gubitak tokom poslednje recesije.
11. Price/Earnings to Growth (PEG) – odnos cena/zarada/stopa rasta ispod 1 znači da je odnos P/E manji od stope rasta.
Bafetov partner Čarls Munger je rekao da je verovatnije da će odlična akcija po fer ceni biti potcenjena nego loša akcija po niskoj ceni. Odlična akcija nastavlja da raste u vrednosti na duži rok, dok loša akcija opada. Potcenjena akcija obično ima nizak P/E odnos. Na primer, PE koeficijent od 10 je mnogo bolji od P/E koeficijenta od 20. Neke internet akcije koje su bile na visokom nivou imale su P/E koeficijent od 30, 40, 50, 100, 200 ili više u 2000. godini, pre pucanja balona internet akcija. Investitori ovih internet akcija nisu kupovali potcenjene akcije što su tek kasnije saznali.
Kako utvrditi da je akcija potcenjena?
Sledeći saveti mogu pomoći da se utvrdi da li je neka akcija potcenjena:
Niski koeficijenti vrednovanja
Jedan od najbržih načina da se proceni da li je akcija potcenjena je poređenje koeficijenata vrednovanja sa sličnim kompanijama iz istog sektora ili sa celokupnim tržištem. Ako su odnosi ispod proseka u industriji ili širokog tržišnog indeksa kao što je S&P 500, možda je to prilika za povoljnu kupovinu.
Evo nekih od najčešćih koeficijenata vrednovanja koje treba pratiti:
P/E odnos
Odnos cene i zarade Price to Earnings (P/E) je jedan od najpopularnijih odnosa koji se koriste u analizi investicija. P/E meri odnos između trenutne cene akcija kompanije i zarade po akciji u opticaju. Koristi se za procenu vrednosti i pronalaženje potcenjenih akcija.
P/E pokazuje koliko su investitori spremni da plate za jedinicu profita u budućnosti, odnosno za budući prinos od investicije. Oni žele da kupe akcije finansijski zdravih kompanija sa dobrim prinosom na ulaganja Return on Investment (ROI).
Investitori koriste P/E odnos, za procenu vrednosti posla da bi utvrdili da li je kompanija precenjena ili podcenjena. Svako od nijh želi da jeftino kupi podcenjene akcije dobre kompanije. Uopšteno govoreći, bolje je platiti manji multiplikator zarade nego veći, mada postoje i izuzeci.
Odnos P/E se može smatrati sredstvom tržišne proceni budućih izgleda kompanije. Preduzeća za koje se očekuje da će njihova zarada rasti po visokoj stopi obično trguju sa višim P/E odnosima od preduzeća sa slabim izgledima za rast. Stoga, dobro pozicionirana preduzeća mogu trgovati sa većim multiplikatorima vrednosti od preduzeća sa neizvesnim budućim rezultatima.
Kao i kod svakog odnosa, važno je razumeti granice P/E odnosa. Ne funkcioniše dobro za kompanije koje prijavljuju gubitke ili imaju izuzetno nisku zaradu. Poslednjih godina, Amazonove akcije su pokazale izuzetno dobre rezultate uprkos tome što su imale veoma visok odnos P/E. Niska prijavljena zarada kompanije povećala je taj odnos jer je menadžment ponovo investirao u posao kako bi podstakao budući rast.
Neki investitori uključuju projekcije rasta koristeći odnos cena/zarada prema rastu. PEG odnos iznad 2 obično se smatra skupim, dok odnos ispod 1 može ukazivati na dobar posao. Trebalo bi imati na umu da pogrešne projekcije budućeg rasta, vode do pogrešnih investicionih odluka.
EV/EBIT
Odnos EV/EBIT EV/EBIT Ratio poredi vrednost preduzeća Enterprise Value (EV) sa zaradom pre kamata i poreza EBIT. EV obračunava dug koji kompanija može koristiti za finansiranje, a EBIT se odnosi na zaradu pre kamata i poreza. EV/EBIT se obično koristi kao merilo za poređenje relativne vrednosti različitih kompanija.
Korišćenjem EBIT-a može se lakše uporediti stvarna operativna zarada preduzeća sa drugim kompanijama koje mogu imati različite poreske stope ili nivoe duga.
Odnos cene i prodaje (P/S)
Odnos cene i prodaje (P/S) je prilično jednostavan i izračunava se deljenjem tržišne kapitalizacije kompanije sa prihodom u prethodnih 12 meseci. Ovaj odnos može biti od koristi kompanijama koje imaju malu ili negativnu zaradu zbog jednokratnih faktora ili su u ranoj fazi i mnogo ulažu u posao. Važno je zapamtiti da generisanje prodaje nije krajnji cilj za investitora, već profit, tako da se ne bi trebalo oslanjati isključivo na ovaj odnos.
Industrija softvera je oblast u kojoj P/S odnos može biti efikasan u proceni vrednosti. Softverske kompanije mogu biti izuzetno profitabilne, ali često ulažu veliki kapital u ranim fazama svog poslovanja, zbog čega prijavljuju negativnu zaradu ili gubitke. P/S odnos daje osećaj za procenu vrednosti uprkos gubicima kompanije. Međutim, na kraju je važno razumeti kako kompanija planira da zaradi novac.
Insajderi kompanije kupuju akcije
Drugi manje egzatan način utvrđivanja potcenjenosti akcija je da se vidi kupuju li insajderi kompanije akcije. Izvršni direktori kompanije obično najbolje poznaju posao, tako da je dobro pratiti kada oni kupuju akcije. Ove insajderske transakcije se prijavljuju Komisiji za hartije od vrednosti Securities and Exchange Commission (SEC) i objavljuju na njihovoj veb stranici.
Ali trebalo bi obavezno pažljivo pročitati dokumenta prijavljena SEC-u. Rukovodiocima se često dodeljuju akcije kao deo kompenzacije, što se veoma razlikuje od rukovodilaca koji kupuju akcije sopstvenim novcem na otvorenom tržištu. Kada izvršni direktori troše sopstveni novac za kupovinu akcija, možete biti prilično sigurni da je to zato što misle da je to dobra investicija.
Početkom 2022. godine, izvršni direktor Netflix-a Reed Hastings je kupio akcije u vrednosti od oko 20 miliona dolara nakon što je kompanija objavila razočaravajuće izglede zbog kojih je cena akcija naglo pala. Uprkos tome, to se pokazalo kao uspešna investicija. Akcije Netflix-a su porasla sa 356 dolara 26. januara 2022., kada su kupljene, na 965 dolara 28. januar 2025. Cena je povećana 171 odsto.
Cena akcija je značajno pala
Potraga za potcenjenim akcijama bi mogla početi akcijama koje su već značajno pale sa nedavnih maksimuma 20 procenata ili više. Sužavanjem pretrage na akcije koje su značajno ispod svojih maksimuma, povećavaju se šanse za pronalaženje povoljne ponude. U ponudi mogu biti neke akcije koje su na rasprodaji s razlogom, ali mogu se pronaći i neki pravi dragulji.
Nekoliko veb lokacija objavljuje liste akcija koje su dostigle nove najniže vrednosti za 52 nedelje. Odatle se mogu izdvojiti interesantne kompanije i analizirati njihove performanse, koeficijente vrednovanja i da li su insajderi kupovali akcije.
Pored toga, bolji brokeri za trgovanje akcijama mogu pomoći u identifikovanju akcija koje su značajno pale.
Šta uspešni investitori kupuju?
Još jedan nagoveštaj potcenjenih akcija bi mogle biti kupovine uspešnih investitora. Kopiranje najpametnije dece u razredu dovodi vas u nevolje u školi, ali je potpuno prihvatljivo u svetu investiranja.
Svakog kvartala, profesionalni investitori koji upravljaju određenom sumom novca su obavezni da otkriju svoja ulaganja u dokumentaciji SEC-a. Dokumentacija pokazuje većinu pozicija koje su ovi investitori imali na kraju poslednjeg kvartala. Prijave se obično podnose u roku od 45 dana od kraja kvartala, tako da se ne dobijaju podaci u realnom vremenu, ali za dugoročne investitore nema mnogo promena iz kvartala u kvartal.
Pre kupovine akcija bi trebalo znati da li te akcije drže poznati investitori. Međutim mora se uraditi i sopstveno istraživanje. Ako cena akcija padne ili poraste između prijavljivanja SEC-u, morate sami odlučiti šta da radite sa akcijama.
Dobro je pogledati najnovije poteze u portfelju Vorena Bafeta Warren Buffett i Berkshire Hathaway’s.
Dobre i loše strane ulaganje u potcenjene akcije
Ulaganje u potcenjene akcije ima svoje dobre i loše strane. Dobra strana je što ove akcije daju sigurnosnu granicu Safety Margin, što znači da mogu rasti pre nego što dostignu svoju pravu vrednost. To znači da se može dosta zaraditi sve dok tržišna cena ne dostigne suštinsku vrednost. Takođe, pošto su već jeftine, na ove akcije možda neće uticati veliki padovi tržišta
Loša strana je to što je za pronalaženje potcenjenih akcija potrebno duboko razumevanje finansija i temeljno proučavanje vrednosti kompanije. Kao što je već pomenuto postoji šansa da su akcije jeftine s razlogom. Na primer, problemi u samoj kompaniji ili u grani privrede u kojoj kompanija posluje. Čak i ako je akcija zaista potcenjena, nema garancije kada, ili da li će tržište prepoznati njenu vrednost, što bi moglo značiti gubitak prilike za zaradu. Dakle, potcenjene akcije mogu biti dobra prilika za ulaganje, ali potrebno je pažljivo proučavanje i strpljenje investitora.
Zaključak
Nije lako pronaći potcenjene akcije jer se traženje svodi na što preciznija predviđanja budućih tržišta. Mnogi ljudi su pokušali i nisu uspeli da izaberu pojedinačne akcije koje će nadmašiti tržište. Lakši pristup je kupovina S&P 500 indeksnog fonda koji omogućuje pristup diversifikovanom portfoliju najboljih američkih akcija po niskoj ceni. Većina profesionalnih investitora ne uspeva da prevaziđe ovo merilo na duži rok.
Investitorima početnicima je možda najbolje da rade sa finansijskim savetnikom umesto da sami pokušavju da izaberu pojedinačne akcije.
Ali ako se odlučite za jeftine akcije, fokusirajte se na koeficijente vrednovanja, saznajte šta rade insajderi kompanije i da li razumni preduzimljivi investitori kupuju akcije. Dobra je ideja da počnete sa 52-nedeljnom listom jeftinih akcija. Imaćete uspeha ako izaberete jednu od akcija sa najboljim učinkom na tržištu mnogo pre nego što ostali investitori počnu da kupuju i dižu cenu.