Fear Index
Indeks volatilnosti (VIX), indeks straha
Šta je indeks volatilnosti (VIX)?
Indeks volatilnosti (VIX) meri 30-dnevnu očekivanu volatilnosti američkog tržišta akcija. Volatilnost, ili brzina promene cena, često se posmatra kao način procene raspoloženja tržišta, a posebno stepena straha učesnika na tržištu.
VIX indeks volatilnosti je kreirala Čikaška berza opcija Chicago Board Options Exchange CBOE, a održava ga CBOE Global Markets. To je važan indeks u svetu trgovine i investicija jer pruža kvantitativnu meru tržišnog rizika i raspoloženja investitora.
VIX se zasniva na cenama opcija S&P 500 indeksa i izračunava se agregacijom ponderisanih cena call i put opcija indeksa u širokom rasponu izvršnih cena Strike Price.
Volatilnost meri učestalost i veličinu kretanja cena tokom vremena. Što se cene brže i značajnije menjaju, to je veća volatilnost. Može se meriti istorijskim vrednostima ili očekivanim budućim cenama. Ukratko, VIX je mera očekivane buduće volatilnosti.
Činjenica da VIX prikazuje očekivanu volatilnost je veoma važna. Zasnovan je na premijama koje su investitori spremni da plate za pravo na kupovinu ili prodaju akcija, a ne na direktnoj meri volatilnosti. Premije za opcije se mogu posmatrati kao da predstavljaju percipirani nivo rizika na tržištu. Što je veći rizik, to je više ljudi spremno da plati za „osiguranje“ u obliku opcija. Kada premije na opcije opadaju, pada i VIKS.
Upotreba VIX indeksa volatilnosti
VIX se izražava u procentima, koji predstavlja očekivani raspon kretanja tokom sledeće godine za S&P 500, sa intervalom poverenja od 68%. Na primer, indeks volatilnosti od 13,77% znači da se očekuje da godišnja promena S&P 500 naviše ili naniže ne bude veća od 13,77%. u narednoj godini, sa verovatnoćom od 68%.
Mesečna, nedeljna ili dnevna očekivana volatilnost može se izračunati iz godišnje očekivane volatilnosti. Postoji 12 meseci, 52 nedelje ili 252 trgovačka dana u godini. Korišćenjem godišnje očekivane volatilnosti od 13,77% mogu se izračunati sledeće očekivane volatilnosti:
Mesečna – 3,97%
Nedeljna – 1,91%
Dnevna – 0,87%
Visoka vrednost VIX-a ukazuje na visoku očekivanu volatilnost, a nizak VIX broj ukazuje na nisku očekivanu volatilnost.
Kako cene opcija odražavaju volatilnost
Kada investitori očekuju velike uspone ili padove cena akcija, često štite svoje pozicije opcijama Options. Oni koji poseduju call opciju Call Options ili put opcije Put Options spremni su da ih prodaju samo ako dobiju dovoljno veliku premiju Option Premium. Agregatno povećanje cena opcija ukazuje na veću neizvesnost tržišta i veću projektovanu volatilnost povećava VIX. Samim tim ukazuje investitorima na verovatnoću povećanja volatilnosti na tržištu.
VIX se smatra pouzdanim odrazom cena opcija i verovatne buduće volatilnosti u S&P 500 indeksu.
Značenje visokih i niskih vrednosti VIX-a
Indeks volatilnosti signalizira nivo straha ili stresa na berzi i stoga je poznat kao „Indeks straha“. Pravilo je, što je veći VIX, veći je nivo straha i neizvesnosti na tržištu, a nivoi iznad 30 ukazuju na ogromnu neizvesnost.
Dugoročni prosek za VIKS indeks volatilnosti je 18,47% (od 2018. godine). Istorijski gledano, VIKS ispod 20% odražava zdravo i relativno umereno rizično tržište. Međutim, ako je indeks volatilnosti izuzetno nizak, to može implicirati medveđi pogled na tržište.
VIX veći od 20% označava povećanje neizvesnosti i straha na tržištu i podrazumeva okruženje većeg rizika. Tokom finansijske krize 2008. godine, indeks volatilnosti je naglo skočio na ekstremne nivoe od preko 50%. To je značilo da su trgovci opcijama očekivali da će cene akcija široko fluktuirati, između 50% rasta ili pada u narednoj godini, 68% vremena. U jednom trenutku tokom krize, indeks je dostigao čak 85%.
Iako nivoi VIKS-a mogu biti veoma visoki tokom vremena krize, ekstremni nivoi se retko održavaju u dužem vremenskom periodu. To je zato što tržišni uslovi navode trgovce da smanjuju svoju izloženost riziku kupovinom ili prodajom opcija. To, zauzvrat, smanjuje nivoe straha i neizvesnosti na tržištu.
Rezime
Indeks volatilnosti CBOE (VIX) kvantifikuje tržišna očekivanja volatilnosti, pružajući investitorima i trgovcima uvid u raspoloženje tržišta. Pomaže učesnicima na tržištu da procene potencijalne rizike i donesu informisane odluke o trgovanju. Iako je sam VIX indeks i njime se ne može trgovati, postoje fondovi i note u kojima investitori i trgovci mogu učestvovati da bi stekli izloženost indeksu.