Free Cash Flow (FCF)

Slobodni novčani tok, slobodni tok gotovine

Šta je slobodni novčani tok?

Slobodni novčani tok je gotovina koju kompanija ostvaruje iz svog normalnog poslovanja posle obračuna odliva operativne gotovine i oduzimanja kapitalnih troškova CapEx. Drugim rečima, to je tok gotovine koja ostaje nakon što kompanija plati svoje operativne troškove i kapitalne izdatke. FCF je slobodna gotovina koja je na raspolaganju kompaniji za isplatu poverilaca, dividendi i kamata investitorima. Za razliku od neto dobiti Net Income, slobodni novčani tok je mera profitabilnosti koja isključuje bezgotovinske troškove iz bilansa uspeha. S druge strane, uključuje kapitalne troškove, kao i promene obrtnog kapitala iz bilansa stanja.

Slobodni novčani tok je dobio ime jer je raspoloživ za potrošnju po slobodnom izboru menadžmenta. Iako kompanija ima operativni novčani tok od 100 miliona dolara, mora da ulaže svake godine 20 miliona u održavanje opreme. Iz tog razloga,  na raspolaganju je samo 80 miliona dolara FCF.

Neto dobit se obično koristi za merenje profitabilnosti kompanije, dok slobodni novčani tok pruža bolji uvid u finansijsko zdravlje kompanije. Neki investitori daju prednost FCF ili FCF po akciji FCF per Share u odnosu na zaradu po akciji EPS. Oni smatraju da su to bolji pokazetelji profitabilnosti jer uklanjaju bezgotovinske stavke iz bilansa uspjeha.

Osnovna formula slobodnog novčanog toka

Osnovna formulaslobodnog novčanog toka jednaka je gotovini iz operacija umanjenoj za kapitalne izdatke. Ovo je najednostavnija i najčešće korišćena formula slobodnog novčanog toka:

Slobodni novčani tok = Operativni novčani tok (OCF) – Kapitalni izdaci

Free Cash Flow = Operating Cash Flow (OCF) – Capital Expenditures

Formule slobodnog novčanog toka

Pošto u finansijskim izveštajima ne postoji stavka FCF, mora se izračunati korišćenjem stavki koje se nalaze u finansijskim izveštajima.

Za izračunavanje slobodnog toka novca najčešće se koriste ove tri formule:

Operativni novčani tok Operating Cash Flow ili

Prihod od prodaje Sales Revenue ili

Neto operativnim profit Net Operating Profit After Taxes (NOPAT)

Formula koja koristi operativni novčani tok

Korišćenje operativnog novčanog toka za izračunavanje slobodnog novčanog toka je najčešći metod jer je najjednostavniji. Ova formula koristi samo dva broja koja se lako mogu naći u finansijskim izveštajima – operativni novčani tok i kapitalne izdatke. Za izračunavanje FCF se koristi operativni novčani tok iz izveštaja o tokovima novca Cash Flow Statement. Od operativnog novčanog toka se oduzimaju kapitalni izdaci, koji se nalaze u bilansu stanja.

Tok gotovine iz poslovanja je takođe poznat kao neto gotovina iz operativnih aktivnosti ili gotovina iz poslovanja.

Slobodan novčani tok = Operativni novčani tok – Kapitalni izdaci

Free cash flow = Operating Cash Flow – Capital Expenditures

Podaci potrebni za izračunavanje FCF kompanije nalazi se u izveštaju o novčanim tokovima. Proizvodna kopanija ABC je imala 2021. godine operativni novčani tok od 1.000.000 dolara prema godišnjem izveštaju o novčanim tokovima. U tom istom periodu kupljene su tri nove mašine i plaćene 450.000 dolara. FCF kompanije se računa na sledeći način:

Slobodan novčani tok = Operativni novčani tok – Kapitalni izdaci

Operativni novčani tok = 1.000.000 dolara

Kapitalni izdaci = 450.000 dolara

FCF= 1.000.000 – 450.000 = 550.000 dolara

Formula slobodnog toka novca koja koristi prihod od prodaje

Formula slobodnog novčanog se fokusira na prihode koje kompanija ostvaruje poslovanjem, a zatim se oduzimaju troškovi povezani sa ostvarivanjem prihoda. Izvor informacija za ovu metodu su bilans uspeha i bilans stanja.

Prvo se pronalazi stavka prodaje ili prihoda u bilansu uspeha, a zatim se oduzima zbir poreza i svih operativnih troškova. Operativni troškovi sadrže stavke kao što su troškovi prodate robe COGS i prodajni, opšti i administrativni troškovi SG&A. Na kraju se oduzimaju potrebna ulaganja u operativni kapital. Potrebna investicija u operativni kapital se izvode iz bilansa stanja i poznate su kao neto investicija u operativni kapital.

Slobodan novčani tok = Prihod od prodaje – (Operativni troškovi + Porezi) – Potrebna ulaganja u operativni kapital

Free Cash Flow = Sales Revenue – (Operating costs + Taxes) – Required Investments in Operating Capital

Formula slobodnog novčanog toka koja koristi neto operativnim profit nakon oporezivanja

Ova formula koristi neto operativni profit nakon oporezivanja NOPAT koji je sličan obračunu FCF. Umesto prihoda od prodaje, ovde se koristi operativni prihod. FCF formula po ovoj metodi glasi:

Slobodni novčani tok = Neto operativni profit nakon oporezivanja – Neto investicije u operativni kapital

Free Cash Flow = Net Operating Profit After TaxesNet Investment in Operating Capital

Zašto je FCF važan?

Postoje mnoge prednosti slobodnog toka novca za vlasnike preduzeća, kao i za potencijalne investitore. Evo nekih od ključnih prednosti koje treba uzeti u obzir:

Koristi za vlasnike preduzeća

Slobodan novčani tok je važan jer je pouzdano merilo koliko je kompanija efikasna u generisanju gotovine iz redovnih poslovnih aktivnosti.

FCF takođe može biti izuzetno koristan rani pokazatelj smanjenja gotovinskog toka, što može ukazati na potrebu  akcije za njegovo poboljšanje.

Pored toga, na osnovu FCF se može utvrditi kako na novčani tok kompanije utiču kapitalni izdaci.

Slobodan novac koji je na raspolaganju za razvoj poslovanja, povećanje ponude proizvoda i preduzimanje projekata koji povećavaju dugoročnu vrednost kompanije. FCF se može smatrati kao prihod koji preduzeće ima na raspolaganju nakon što je ispunilo sve svoje obaveze.

Koristi za investitore i poslovne analitičare

Slobodni novčani tok je važan za investitore i poslovne analitičare jer pokazuje koliko gotovine kompanija ima na raspolaganju.

Oni često procenjuju FCF da utvrde da li kompanija ima dovoljno gotovine za otplatu dugova, izdavanje dividende i otkup akcija.

Neki investitori više vole da koriste FCF za merenje finansijskog učinka kompanije jer je njime teže manipulisati nego neto dobiti Net Income ili zarada po akciji Earnings per Share (EPS).

Prednosti slobodnog toka novca

FCF može da pruži jasnu sliku finansijskog zdravlja i vrednosti kompanije pošto uzima u obzir promene u obrtnom kapitalu.

Smanjenje obaveza prema dobavljačima (odliv) može značiti da prodavci zahtevaju brže plaćanje. Smanjenje potraživanja (priliv) može značiti da kompanija brže prikuplja gotovinu od svojih kupaca. Povećanje zaliha (odliv) može ukazivati na postojanje zaliha neprodatih proizvoda.

Na primer, kompanija je imala neto dobit 10.000.000 dolara godišnje u poslednjoj deceniji. Na prvi pogled, to je stabilno, ali sloabodni novčani tok opadao u poslednje dve godine. U tom periodu, zalihe su rasle (odliv), kupci odlagali plaćanja (priliv), a prodavci tražili brža plaćanja (odliv). FCF bi otkrio ozbiljne finansijske slabosti koja se ne bi videla iz pregleda bilansa uspeha.

FCF je koristan za potencijalne akcionare ili zajmodavce da procene sposobnost kompanije da isplati očekivane dividende ili kamate.

Ograničenja FCF-a

Recimo, da kompanija ima zaradu pre kamate, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) od 1.000.000 dolara u datoj godini. Takođe, pretpostavimo da ovo preduzeće nije imalo promene u obrtnom kapitalu Changes in Working Capital (obrtna sredstva – tekuće obaveze). Na kraju godine kompanija je kupila novu opremu u vrednosti od 800.000 dolara. Troškovi nove opreme biće raspoređeni tokom vremena depresijacijom u bilansu uspeha, čime se ujednačava uticaj na zarade.

Međutim, pošto FCF predstavlja gotovinski trošak za opremu u tekućoj godini, kompanija će prijaviti 200.000 USD. (FCF =(1.000.000 EBITDA – 800.000 oprema). Ako je sve ostalo isto i da nema daljih nabavki opreme, EBITDA i FCF će naredne godine ponovo biti jednaki. Investitor tada mora saznati razlog brzog pada FCF i povratka na prethodni nivo i da li se promene nastavljaju.

Pored toga, razumevanje primenjenih metode depresijacije koja je korišćena vodi do novih saznanja. Na primer, neto prihod i FCF će se razlikovati u zavisnosti od iznosa depresijacije po godini korisnog veka trajanja sredstva. Sredstvo se amortizuje metodom knjigovodstvene depresijacije, tokom korisnog veka trajanja od 10 godina. Neto dobit će biti manja od FCF za 80.000 USD (800.000 / 10 godina) za svaku godinu. Alternativno, ako se amortizuje korišćenjem metode poreske depresijacije, sredstvo će se u potpunosti amortizovati u godini kada je kupljeno. To će rezultirati neto dobiti jednakoj FCF u narednim godinama.

Scroll to Top