Revenue vs Sales

Prihodi prema prodaji, razlika između prihoda i prodaje

U čemu je razlika između prihoda i prodaje?

Pošto prihod Revenue i prodaja Sales nisu uvek isti, razumevanje odnosa prihodi prema prodaji Revenue vs Sales može biti izuzetno važno. Mnogi profesionalci u prodaji ne prave razliku između prodaje i prihoda, tako da ćemo u ovom članku pokušati da objasnimo u čemu se razlike sastoje.

Šta je prodaja?

Najjednostavnije rečeno, prodaja je zamena nečega vrednog za novac. Kada govorimo o prodaji, često se pominju ova dva termina:

Bruto prodaja

Bruto prodaja Gross Sales se odnosi na ukupan iznos novca koji donosi prodaja proizvoda ili usluga tokom određenog vremenskog perioda. Na primer, SaaS kompanija može prodati 10 godišnjih licenci svog softvera za 1 milion dolara po svakoj. To je 10 miliona dolara bruto prodaje za godinu.

Neto prodaja

Neto prodaja Net Sales je bruto iznos prodaje umanjen za trošak prodate robe COGS. Ako je prodato za 10 miliona dolara, a troškovi prodate roba su bili 2 miliona dolara, neto prodaja za godinu je bila 8 miliona dolara.

Šta je prihod?

Prihod Revenue je ukupan iznos novca koji preduzeće ostvaruje ili gornja linija Top Line u bilansu uspeha Income Statement.

Da bi se izračunao ukupni prihod, sabira se sav novac koji se generiše prodajom od primarnih poslovnih aktivnosti i neoperativni prihodi.

Vrste prihoda

U bilansu uspeha preduzeća postoje tri vrste prihoda:

Bruto prihod

Bruto prihod Gross Revenue se odnosi na ukupan iznos novca koji se dobija prodajom i korišćenja proizvoda ili usluga. Ako je, na primer, u aprilu uplaćeno 200.000 USD za proizvode putem tekućih pretplata, a prodaja novih proizvoda za 100.000 USD bruto prihod za mesec bio bio 300.000 USD.

Neto prihod

Neto prihod Net Revenue je bruto prihod umanjen za operativne troškove ili COGS, uključujući troškove proizvodnje i marketinga. Koristeći gornji primer: Ako je u aprilu potrošeno 70.000 USD za vođenje poslovanja, vaš neto prihod bi bio 300.000-70.000 USD, ili 230.000 USD za mesec.

Neoperativni prihod

Neoperativni prihodi Non-operating Revenue su prihodi koji nisu ostvareni osnovnom delatnošću kompanije. Ovo može biti bilo šta, od grantova i dividendi do prodaje imovine. Ako tehnološka kompanija zarađuje od prodaje zgrade, na primer, iznos prihoda od te prodaje računa se kao neoperativni prihod. Razlog za to je zato što zarada ne potiče od prodaje od normalnog poslovanja.

Razlika između prihoda i prodaje

Mnogi profesionalci u prodaji ne prave razliku između prodaje i prihoda iako nisu uvek isti. U ovom članku ćemo pokušati da objasnimo u čemu se razlikuju

Na prvi pogled, može izgledati da bi ukupna prodaja trebalo da bude ista kao i ukupni prihod, ali obično razlika postoji zbog neoperativnih prihoda.

Evo ključnih razlika između njih:

Izvor prihoda

Ukupna prodaja je novac zarađen zamenom za robu ili usluge. Međutim, prihodi uključuju i prihode od likvidiranih sredstava, kao što su prodaja zaliha, opreme i imovine.

Dostupnost potrošnje

Ukupna prodaja je iznos zaključen u ugovorima, ali ne nužno i iznos koji su kupci platili. Međutim, prihod je novac koji je već u rukama Cash on Hand.

Prihodi prema prodaji u finansijskom izveštavanju

Finansijski izveštaji su vrlo važni za prodajno osoblje jer na osnovu njih mogu pratiti napredak prodaje. Bilans uspeha kompanije navodi prihode i rashode, dobit ako su prihodi veći od rashoda ili gubitak ako su prihodi manji od rashoda za dati period.

Sve kompanije kojima se javno trguje moraju objavljivati finansijske izveštaje svakog kvartala. Ne izgledaju svi isto, ali uobičajene stavke su:

Scroll to Top