Bilans stanja, izveštaj o finansijskom položaju
Balance Sheet, Statement of Financial Position
Šta je bilans stanja?
Bilans stanja, je finansijski izveštaj o sredstvima Assets, obavezama Liabilities i kapitalu kompanije Shareholders’ Equity. Takođe je poznat kao Izveštaj o finansijskom položaju Statement of Financial Position ili Izveštaj o finansijskom stanju Statement of Financial Condition. Ovaj bilans daje pregled finansijskog stanja na dan objavljivanja, šta kompanija poseduje, a šta duguje kao i iznos koji su uložili akcionari.
Tri osnovna finansijska izveštaja
Bilans stanja je jedan od tri osnovna finansijska izveštaja koji se koriste za procenu poslovanja:
1. Bilans stanja Balance Sheet predstavlja imovinu, obaveze i akcionarski kapital kao snimak na datum na kraju obračunskog perioda.
2. Bilans uspeha Income Statement prikazuje prihode, troškove dobara ili usluga i neto dobit ili gubitak za obračunski period. Bilans uspeha se takođe može nazvati Izveštaj o dobiti i gubitku Profit and Loss Statement. Neto gubitak je prikazan kao negativan broj.
3. Izveštaj o tokovima gotovine Cash Flow Statement prikazuje početno i završno stanja gotovine i gotovinskih ekvivalenata, uključujući ograničene gotovinske i poslovne aktivnosti, investicione aktivnosti i finansijske aktivnosti za obračunski period.
Bilans stanja mora poštovati računovodstvenu jednačinu Accounting Equation koja je osnovni princip računovodstva i osnovni element bilansa stanja:
Imovina = Obaveze + Akcionarski kapital
Assets = Liability + Shareholders’ Equity
Informacije iz bilansa stanja se koriste za izračunavanje finansijskih pokazatelja i finansijsku analizu, a menadžment ih koristi za vođenje poslovanja.
Glavne komponente bilansa stanja
Glavne komponente bilansa stanja koje sadrže svi bilansi stanja su sredstva, obaveze i akcionarski kapital.
Sredstva
Sredstva su resursi u vlasništvu preduzeća koji se mogu koristiti za proizvodnju ekonomske vrednosti. Zajednička poslovna imovina uključuje gotovinu, zalihe i opremu. Važno je napomenuti da se sredstva mogu podeliti u nekoliko kategorija, koje ćemo navesti u nastavku.
Vrste sredstava
- Obrtna sredstva Current Assets
- Gotovina i gotovinski ekvivalenti Cash and Cash Equivalents
- Potraživanja Accounts Receivable
- Zalihe Inventory
- Ne-tekuća sredstva Non-current Assets
- Imovina, postrojenja i oprema Property, Plant, and Equipment (PP&E)
- Nematerijalna sredstva Intangible Assets
Obaveze
Liabilities su finansijske obaveze preduzeća. Neki uobičajeni primeri poslovnih obaveza po kreditima i plate. Obaveze su takođe podeljene u nekoliko kategorija.
Vrste obaveza
- Obaveze prema dobavljačima Accounts Payable
- Tekući dug (tekuće obaveze plative u roku od godinu dana) Current Debt
- Tekući deo dugoročnog duga Current Portion of Long-Term Debt
- Ne-tekuće obaveze Non-Current Liabilities
- Obveznice koje se plaćaju Bonds Payable
- Dugoročni dug Long-Term Debt
Akcionarski kapital
Akcionarski ili vlasnički kapital Shareholders’ Equity je vrednost udela vlasnika u kompaniji koji preostaje ako se sva imovina likvidira i sve obaveze isplate. Kapital se izračunava oduzmanjem obaveza od sredstava, i može se nazvati neto imovinom Net Assets. Drugi termini za kapital su vlasnički kapital Owners’ Equity, akcionarski kapital ili kapital akcionara Stockholders’ Equity.
Akcionarski kapital se sastoji od:
- Akcijski kapital Share Capital
- Neraspoređena dobit Retained Earnings
Koja je svrha bilansa stanja?
Ovde ćemo navesti za šta se može iskoristiti bilans stanja:
1. Procena finansijskog položaja i zdravlja kompanije
Bilans stanja, zajedno sa bilansom uspeha i izveštajem o novčanim tokovima, daje jasnu sliku finansijskog stanja u određenom trenutku. Vlasnicima preduzeća pomaže da procene finansijski položaj svoje kompanije. Na primer, kada su trenutna sredstva kompanije veća od njenih tekućih obaveza, verovatno je preduzeće u dobroj poziciji da pokrije sve kratkoročne finansijske obaveze.
2. Poređenje poslovanje sa konkurentima
Pregled bilansa se takođe koristi za poređenje poslovanja kompanije s konkurentima iz iste industrije. Poređenje s sličnim kompanijama može ukazati na ono što bi trebalo preduzeti da se poslovanje poboljša. Za poređenje poslovanja sa drugima se mogu koristiti sledeći pokazatelji:
Koeficijent tekuće likvidnosti
Koeficijent trenutne likvidnosti Current Ratio se dobija deljenjem obrtne imovine sa tekućim obavezama. Ovaj odnos ilustruje sposobnost kompanije da otplati dugove u narednih 12 meseci.
Odnos duga i kapitala
Ovaj koeficijent Debt-to-equity Ratio (D/E) pokazuje nivo zaduženosti kompanije. Ukupne obaveze Total Liabilities kompanije se podele sa sopstvenim kapitalom Shareholders’ Equity. Odnos duga i kapitala takođe pokazuje sposobnost plaćanja obaveza kompanije. D/E Ratio takođe otkriva koliki deo poslovanja je finansiran dugom Debt Financing. Ako je kompanija visoko zadužena, to može otežati dobijanje dodatnog finansiranja.
Koeficijent ubrzane likvidnosti
Koeficijent ubrzane likvidnosti ili brzi koeficijent Quick Ratio pokazuje da li kompanija ima dovoljno tekućih sredstava za isplateu tekućih obaveza. Zbir gotovine i ekvivalenat Cash and Cash Equivalents, tržišnih hartija od vrednosti Marketable Securities i potraživanja Accounts Receivable se podeli sa tekućim obavezama. Rezultat je brzi odnos.
3. Ocena finansijskog zdravlja
Bilans stanja omogućuje praćenje učinka kompanije, na primer, sposobnost ispunjavanja finansijskih obaveza. Pored toga, trenutni bilans stanja se može uporediti sa prethodnim da bi se videlo kako kompanija napreduje tokom vremena. Na primer, da li se imovina povećala ili se kompanija još više zadužila?
4.Bilans stanja se koristi se za finansijsku analizu
Bilans stanja se koristi za finansijsku analizu pokazatelja iz bilansa stanja i bilansa uspeha. Finansijski pokazatelji uključuju koeficijente likvidnosti Liquidity Ratios kao što je koeficijent tekućeg kapitala koji koristi komponente obrtnog kapitala i strožiji je od brzog odnosa koji isključuje zalihe iz izračunavanja. Kompanije izračunavaju prinos na sredstva ROA, kapital ROE ili investicije ROI da bi merile učinak.
Konačno, preduzeća izračunavaju dane neplaćene prodaje Days Sales Outstanding (DSO) i dane neplaćenih obaveza Days Payable Outstanding (DPO), koji se odnose na potraživanja i promet obaveza prema dobavljačima.